Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 1
ul. Kopernika 9
05-300 Mińsk Maz.
tel. 25 758 21 22

Statystyki

  • Odwiedziny: 2140580
  • Do końca roku: 97 dni
  • Do wakacji: 269 dni

Kalendarium

Wtorek, 2018-09-25

Imieniny: Aureli, Kamila
Jesteś tutaj: Start / "Cichy Bohater"

"Cichy Bohater"

 

 

 

          Gimnazjum Miejskie nr 1 im. Gen. Władysława Andersa od wielu lat w swój plan pracy ma wpisane wychowanie patriotyczne, niestety tak mało popularne w dzisiejszych czasach. Współpracujemy m.in. z ogólnopolskim Stowarzyszeniem Szkół i Organizacji Monte  Cassino, Stowarzyszeniem Byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie „Karpatczycy”, Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Powiatową Radą ds. Kombatantów, Muzeum Wojska Polskiego. Wszystko to, a także imię i pomnik patrona, sztandar oraz  izbę pamięci zawdzięczamy determinacji mińszczanina, żołnierza 3 DSK, kapitana Jakuba Hryniewickiego. Wizyty w jego domu i niezwykle interesujące rozmowy spowodowały narodziny pomysłu konkursu, który „OCALIŁBY OD ZAPOMNIENIA”. Panu Jakubowi i jego przyjaciołom szczególnie zależało, aby polska młodzież miała świadomość tragedii II wojny światowej w naszej ojczyźnie i świecie.

 

          Dlatego też od kilku lat proponujemy uczniom szkół mińskich zainteresowanie okresem II wojny światowej, historią własnego regionu, czyli małej ojczyzny, a co za tym idzie kształtujemy postawy sprzyjające budowaniu tożsamości lokalnej i narodowej. Nasz konkurs adresowany jest i był do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Początkowo tylko   z terenu miasta, potem gminy Mińsk Mazowiecki, a obecnie również w zmaganiach uczestniczą przedstawiciele placówek zrzeszonych w Stowarzyszeniu Szkół i Organizacji Monte Cassino, do którego należy nasza szkoła.

 

 

Zaczęliśmy w roku 2008 pod hasłem Cisi Bohaterowie naszych rodzin”.

W 2009 r.  konkurs CICHY BOHATER był elementem Programu „Patriotyzm Jutra” (projekt „Pamiętamy"). Współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, organizowany przez Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki we współpracy z Gimnazjum Miejskim nr 1 im. Gen. Władysława Andersa.

W 2010 r. szukaliśmy „Pamiątki wojennej”.

W 2011 r. opisywaliśmy „Naszych Rówieśników”.

W tym roku 2012 zajęliśmy się „Miejscem, bo czas omija miejsca, które wspominamy”.

W tym roku, 2013 utrwalamy „Rodzinną lekcję historii”.

 

 

          Bohaterami prac konkursowych są:  ludzie, przedmioty, miejsca, wydarzenia. Wykorzystujemy różne środki przekazu: fotografię, twórczość literacką, prezentację multimedialna lub film. Zadania zawsze dotyczą  okresu II wojny światowej. Zwracamy uwagę na pomysłowość i wiedzę. Rozwijamy wiele pozytywnych cech, uczymy kreatywności oraz  aktywności. Zawsze mamy kilkudziesięciu uczestników od klasy I szkoły podstawowej do klasy II gimnazjum, co z pewnością zawdzięczamy rodzicom i nauczycielom, którym chce się robić coś więcej niż 45 minut lekcji.

 

         Warto dodać, że konkurs i zajęcia szkolne nie są jedyną formą kontaktu naszej młodzieży z historią II wojny światowej. Co roku odwiedzają gimnazjum żołnierze Andersa, prowadzą z uczniami żywe lekcje historii, poczet sztandarowy spotkał się z córką gen. Andersa, panią Anną Anders-Costa, uczestniczył w pogrzebie żony generała, Ireny Anders na Monte Cassino. Byliśmy również w  rosyjskim Buzułuku, miejscu formowania Armii Polskiej. Uczestniczymy w sejmikach Szkół Karpackich (następny zostanie zorganizowany w naszym mieście). Utrzymujemy kontakty z najmłodszym uczestnikiem Powstania Warszawskiego, panem majorem Waldemarem Nowakowskim, opiekujemy się Sztandarem Związku Sybiraków.