Poniedziałek, 2018-09-24

Imieniny: Dory, Gerarda

Moja pasja - moja przyszłość

Moja pasja – moja przyszłość

Warsztaty artystyczne „Moja pasja – moja przyszłość” to projekt, w którym wzięli udział młodzi ludzie w wieku od 11 do 16 lat, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika, Gimnazjum Miejskiego nr 1 im. Gen. Władysława Andersa oraz Gimnazjum Miejskiego nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim. Jego głównym organizatorem było Stowarzyszenie „Dwie Jedynki” działające przy Zespole Szkół Miejskich nr 1, przy finansowym wsparciu Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki. Projekt realizowano od 15 września do 16 listopada 2013 roku.

W ramach programu młodzież mogła rozwijać swoje pasje w czasie warsztatów tanecznych, fotograficznych i dziennikarskich. Zajęcia taneczne prowadził pan Jakub Chocholski, który dzięki ćwiczeniom gimnastycznym i choreograficznym nauczył uczestników zajęć nowych technik tańca, świadomości ciała, poczucia rytmu, rozwinął ich wyobraźnię i koordynację ruchową. Warsztaty fotograficzne z elementami grafiki komputerowej prowadzone były przez pana Marka Łodygę, który zapoznał uczniów z terminologią fotograficzną, zasadami kadrowania, oświetlenia, podziału zdjęć oraz posługiwania się sprzętem fotograficznym, a także nauczył ich wykorzystywania zdobytych umiejętności w praktyce, obróbki zdjęć i przygotowania plakatu. Natomiast podczas warsztatów dziennikarskich redaktor naczelny „Strefy Mińsk” – pan Dariusz Mól przybliżył uczestnikom zajęć zasady pracy dziennikarza, funkcjonowania redakcji, wydawania gazety, nauczył ich przeprowadzać wywiad czy przygotować reportaż, a także oprowadził po redakcji gazety.

Zajęcia prowadzone były w dwóch grupach – dziecięcej i młodzieżowej, które liczyły od 13 do 19 uczestników. Każde warsztaty składały się z 3 modułów po 2 godziny dydaktyczne. Łącznie z projektu skorzystało 93 uczestników.

Dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki udział w warsztatach był bezpłatny. Wybór grup docelowych nastąpił na zasadzie dobrowolności i ogólnej dostępności. Warunkiem uczestniczenia w projekcie była deklaracja udziału wyrażona przez uczestnika i jego rodziców.

Na zakończenie warsztatów wszyscy uczestnicy projektu otrzymali pamiątkowe dyplomy. Wymiernym rezultatem przedsięwzięcia była wystawa zdjęć oraz album prezentujące twórczość uczestników warsztatów.

Innowacyjność zrealizowanych w ramach projektu działań stworzyła możliwości upowszechniania pozytywnych wzorców, inspirowania młodych ludzi do twórczych zachowań, rozwijania ich kreatywności, podniesienia samooceny i wiary we własne umiejętności. Projekt znacząco wzbogacił ofertę artystyczną edukacji pozaszkolnej, a jego uczestnicy nie tylko rozwinęli swoje pasje, ale również otrzymali możliwość bardziej świadomego zaplanowania dalszej drogi kształcenia. Zrealizowane działania wsparły również rodziców poprzez wzbogacenie oferty zajęć ukierunkowanych na odkrywanie i rozwijanie zainteresowań oraz pasji ich podopiecznych.

Duże zaangażowanie uczestników projektu oraz ich oczekiwania skłoniły zarząd Stowarzyszenia „Dwie Jedynki” do organizacji drugiej tury warsztatów.