• Do wakacji: WAKACJE!!! dni

Piątek, 2018-08-17

Imieniny: Anity, Elizy

Obchody 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

W piątkowy wieczór 26 września 2014 roku przy Pomniku Szarych Szeregów uczniowie klasy 3c Gimnazjum Miejskiego nr 1 wsparci przez absolwentów i pod opieką pani Małgorzaty Roguskiej zaprezentowali spektakl upamiętniający członków Polskiego Państwa Podziemnego, którego 75. rocznicę utworzenia obchodzimy w tym miesiącu.

Wśród publiczności byli m.in.: kombatanci, burmistrz miasta - pan Marcin Jakubowski, dyrekcja ZSM nr 1 - pan Tomasz Ciechański oraz pani Iwona Dróżdż, dyrektorzy szkół, nauczyciele, gimnazjaliści i ich rodzice. Wieczór rozpoczęło złożenie wiązanki kwiatów i zapalenie zniczy przy płytach z nazwiskami młodych członków Szarych Szeregów. Przedstawienie, które na chwilę przeniosło wszystkich w czasy II wojny światowej, składało się głównie z fragmentów wspomnień ludzi żyjących w zniewolonym kraju, wierszy oraz piosenek opowiadających o tamtym okresie. Spektakl zakończył współczesny utwór z wiele mówiącymi słowami: „Wolność kocham i rozumiem. Wolności oddać nie umiem” *.

*Chłopcy z Placu Broni „Kocham wolność”.